Ordinarie pris:
129 kr
|Lägsta pris senaste 30 dagarna:
119 kr
Du måste göra ett val
Svartzonker Ugly Louis Junior 10cm är lillebror i Ugly Louis-familjen och levererar samma kaosartade attraktionskraft i ett kompakt format. Ett perfekt bete när både abborre och gädda jagar mindre byten.
Det överdimensionerade huvudet och den fladdrande paddeltailen skapar kraftiga vibrationer och ett oregelbundet rörelsemönster som lockar fisk på långt håll.
Svartzonker Ugly Louis Junior 10cm är utvecklad för situationer där rovfisken jagar mindre byten men fortfarande kräver ett bete med kraftfull närvaro. Det överdimensionerade konkava huvudet på 23 mm trycker stora mängder vatten i förhållande till storleken och skapar kraftiga vibrationer.
I kombination med den fladdrande paddeltailen får betet ett helt eget oregelbundet rörelsemönster som konsekvent triggar både abborre och gädda till hugg.
Ugly Louis Junior simmar på cirka 0,5–2 meters djup och har slow sink-egenskap för lång exponering i huggzonen. Konstruktionen bygger på samma hållbara plattform som originalet med genomgående spiralkonstruktion för maximal livslängd.
Betet är handmålat, utrustat med supervassa BKK-krokar, helt blyfritt och tillverkat i ftalatfri plastisol. Designen är framtagen i Sverige av Svartzonker för maximalt resultat i nordiska vatten.
| Antal | 1 st |
|---|---|
| Längd | 10 cm |
| Vikt | 20 g |
| Egenskap | Slow sink |
| Djupgående | 0,5 – 2 m |
| Kropp | Genomgående spiralkonstruktion |
| Stjärtdesign | Paddeltail |
| Material | Ftalatfri plastisol, blyfri konstruktion |
| Märke | xxx |
| Tillverkare | SZ - 4.beten |
Prenumerera gärna på vårt nyhetsbrev. Det ger dig senaste nytt om fiske, fiskprylar och allt däromkring.
Telefon Vardagar: 054-54 30 00
Telefon Lördagar: 0565-711 600
E-post: info@bojdaspon.se
Måndag - fredag 10-18
Lördag 10-13